Veiklą pradeda 50 mln. eurų pritraukęs „Raft Capital“ fondas: augins Baltijos šalių įmones

Veiklą pradeda 50 mln. eurų pritraukęs „Raft Capital“ fondas: augins Baltijos šalių įmones

Privataus kapitalo fondų valdytojos „Raft Capital Management“ įkurtas investicijų fondas „Raft Capital Baltic Equity Fund“ pritraukė 50 mln. eurų investicijų ir planuoja investuoti į sparčiai augančias įmones Lietuvoje bei kitose dviejose Baltijos šalyse. Ateityje ketinama galimų pirkinių dairytis ir Šiaurės šalyse bei Lenkijoje.

Lietuvos banko licenciją verstis investicine veikla turinčios „Raft Capital Management“ vadovų komanda turi patirties dirbant Šiaurės šalių finansų ir pasaulinėse profesionaliose institucijose. Joje – Artūras Gegužis, Andrejus Boicovas, Gintautas Galvanauskas ir Imre Visse (Estija, Talinas).

Anot „Raft Capital Management“ partnerio dr. Artūro Gegužio, suburta komanda turi sutelktų unikalių žinių apie vietinę rinką, didelę investicijų vykdymo ir valdymo patirtį, išmano tikslines rinkas.

„Trys iš keturių partnerių esame dirbę kartu SEB investicinės bankininkystės ir rizikos kapitalo bendrovėse, o šiaip visi kartu – ties sudėtingais finansiniais projektais. Susibūrimą lėmė bendras interesas, rinkoje atsivėrusios galimybės ir tikėjimas, kad galime padėti įmonėms tapti tarptautinio verslo lyderėmis ne tik Baltijos šalių regione, bet ir globalioje rinkoje“, – teigė A. Gegužis.

Baltijos šalyse, kaip pagrindinėje mūsų investavimo teritorijoje, matome, kad ekonomikos augimas viršija ES vidurkį, tačiau nuosavo kapitalo finansavimo šaltinių trūkumas mažina verslų augimo ir plėtros galimybes.

Pasak jo, šį tikėjimą atspindi ir pasirinktas žodis „raft“, reiškiantis plaustą, galintį saugiai pernešti per kliūtis iki norimo tikslo.

Investuos į augančias bendroves

A. Gegužio teigimu, „Raft Capital“ dėmesio centre – augančios bei augimo potencialą turinčios Baltijos šalių smulkaus ir vidutinio dydžio verslo bendrovės: eksportuojančios gamybos kompanijos, inovacijas diegiančios ir inovatyvius produktus kuriančios įmonės, paslaugų bendrovės bei kiti verslai.

„Svarbu, kad įmonės turėtų tam tikrą išskirtinumą lyginant su konkurentais. Tai turi būti organizacinę struktūrą turintis, o ne vieno ar kelių asmenų valdomas verslas. Mūsų tikslas yra dirbti kartu su vadovų komanda, užauginti šias bendroves, pakelti jas į kitą lygį, kad jos taptų įdomios Europos Sąjungos ir Šiaurės šalių strateginiams bei finansiniams investuotojams“, – aiškino A. Gegužis.

Pasak „Raft Capital“ partnerio, dialogas su konkrečiomis įmonėmis, į kurias planuojama investuoti, vyksta nuolat. Į vieną kompaniją planuojama investuoti nuo 2 iki 10 mln. eurų. Tokių įmonių pardavimai, anot A. Gegužio, turėtų siekti nuo 3 iki 50 mln. eurų, o EBITDA – nuo 0,5 iki 5 mln. eurų. Jis neatmetė, kad galimi ir mažesnių įmonių įsigijimai.

„Baltijos šalyse, kaip pagrindinėje mūsų investavimo teritorijoje, matome, kad ekonomikos augimas viršija ES vidurkį, tačiau nuosavo kapitalo finansavimo šaltinių trūkumas mažina verslų augimo ir plėtros galimybes. Be to, dauguma Baltijos šalių įmonių susiduria su poreikiu plėstis į didesnes eksporto rinkas, kad pasiektų tvarų ilgalaikį augimą ir pritrauktų kokybiškų strateginių ir finansinių investuotojų susidomėjimą“, – sakė A. Gegužis.

Anot jo, „Raft Capital“ svarstytų galimybę investuoti ir į įmones kaimyninėse Šiaurės šalyse bei Lenkijoje, jeigu šios investicijos turėtų aiškią sinergiją ir naudą portfelio įmonėms.

A. Gegužis pažymėjo, kad fondas savo veikloje vadovausis aiškiai apibrėžtais ESG (aplinkosaugos, socialiai atsakingo verslo ir valdysenos) kriterijais.

Pritraukė 50 mln. eurų

Per „Raft Capital Baltic Equity Fund“ investuoja Europos Investicijų Fondas (EIF), INVEGA, „Luminor“ investicijų valdymo bendrovių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje valdomi pensijų fondai bei kiti privatūs investuotojai. Bendra pritrauktų investicijų suma siekia 50 mln. eurų.

EIF vykdomosios direktorės Marjut Falkstedt teigimu, „Raft Capital“ reikšmingai sustiprins Baltijos šalių privataus kapitalo fondų ekosistemą.
„Europos Investicijų Fondas lėšas „Raft Capital“ skyrė iš Baltijos inovacijų fondo II, kurio tikslas – investicijų skatinimas regione. Ši programa – puikus visų trijų Baltijos šalių ir EIF bendradarbiavimo pavyzdys, o „Raft Capital“ veiklos strategija, sutelkta į regiono įmonių plėtrą, puikiai dera su mūsų tikslais“, – sakė Marjut Falkstedt.

INVEGOS rizikos kapitalo produktų skyriaus vadovė Vilija Šveikauskienė džiaugėsi, kad Lietuvoje bus dar viena stipri ir patyrusi investuotojų komanda.

„Raft Capital“ skirsime 20 mln. eurų iš finansinės priemonės „Plėtros fondai III“ lėšų, ir taip tikimės prisidėti prie tvarių, inovatyvių verslų plėtros, kartu siekiame investuoti į ilgalaikius projektus. Fondo investavimo filosofija skatins tvarumo diegimą, subalansuojant pelningumo, finansinės rizikos ir patrauklumo aspektus. Planuojama, kad fondas atliks 8-12 investicijų, tarp kurių gali būti tiek pramonės įmonių, turinčių didelį eksporto potencialą, tiek novatoriškų technologijų, atsinaujinančios energijos ar paslaugų sektoriaus (B2B ir B2C) įmonių“, – teigė V. Šveikauskienė.

Mūsų tikslas yra dirbti kartu su vadovų komanda, užauginti bendroves, pakelti jas į kitą lygį, kad jos taptų įdomios Europos Sąjungos ir Šiaurės šalių strateginiams bei finansiniams investuotojams.

„Raft Capital“ partneris A. Gegužis teigė, kad fondas jau vykdo derybas su instituciniais investuotojais ir pensijų fondais antrajam finansavimo etapui. Skaičiuojama, kad jo metu gali būti pritraukta dar apie 20-30 mln. eurų investicijų, taip pasiekiant tikslinį 70 mln. eurų dydį ar jį viršijant.

„Investuotojai tiki mūsų patirtimi ir vizija. O mes esame tikri, kad vertė sukuriama ir užtikrinama, kai įmonės plėtojamos tvariai ir skaidriai, užtikrinant jų augimo potencialą ilguoju laikotarpiu. Mūsų kompetencija ir valdymo įgūdžiai leis padėti Baltijos šalių bendrovėms kiekviename jų augimo etape – restruktūrizavimo, geografinės plėtros, naujų produktų, įsigijimų ar strateginio pozicionavimo keitimo metu“, – pabrėžė A. Gegužis.