Gera žinia: verslui suteikiamos palankesnės galimybės įgyvendinti plėtrą

Turbūt, nerasite nei vienos rinkos ir joje veikiančio verslo, kuriame nėra iššūkių ir rizikų. Jiems įveikti verslas imasi įvairiausių priemonių. Tačiau gera žinia ta, kad dėl vienos jų galvos laužyti daug ir nereikia. UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) siūlo finansinę priemonę „Pasidalytos rizikos paskolos, finansuojamos iš Europos regioninės plėtros fondo“, kurios dėka paskolos yra teikiamos žemesnėmis nei rinkos palūkanomis. O dar geriau tai, kad ši finansinė priemonė leidžia finansuoti rizikingesnius projektus.

Suteiktos lėšos užtikrina finansinių šaltinių prieinamumą smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams bei mažina kreditavimo riziką priemonės valdytojui. Taigi tai tampa puiki proga verslui gauti lengvatines paskolas, kurios skatina skolinimą rizikingesniems projektams, verslo vykdymą ir plėtojimą

Tarptautinės inžinerinės kompanijos, jau daugiau nei 25 metus kuriančios inovatyvias vandens paruošimo, kondensatų bei nuotekų valymo technologijas UAB „Arionex LT“ direktorius Giedrius Rutkauskas taip pat pasakoja pasinaudojęs INVEGA siūlomomis pasidalytos rizikos paskolomis.

„Pasidalytos rizikos paskolos padėjo tvariai augti įmonei. Paskolą pasiimti buvo paprasta, o sąlygos – labai palankios vartotojui su paprasta ir lengvai suprantama procedūra“, – džiaugiasi įmonės direktorius, kurios metinės apyvartinės lėšos sudaro apie 10 mln. Eur. Ir priduria, kad nors paskola ir neatstojo visų apyvartinio lėšų poreikio, tačiau leido investuoti į naują, rizikingesnį projektą.

UAB „Arionex LT“ nuolat plečia savo gamybos bazę, investuoja į tyrimus bei naujų technologijų kūrimą, todėl tokios priemonės padeda dar labiau augti įmonei. „Tik 10 proc. mūsų kuriamos produkcijos pasilieka Lietuvoje, todėl verslo rizika yra dar aktualesnė“, – teigia G. Rutkauskas.

Suteikia finansinio tvirtumo jausmą

Svarbu žinoti, kad visos Lietuvoje registruotos labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, paėmusios paskolą pagal priemonę „Pasidalytos rizikos paskolos, finansuojamos iš Europos regioninės plėtros fondo“, taip pat gali pasinaudoti ir palūkanų kompensavimo priemone.

„Šių paskolų gavėjai gali sutaupyti reikšmingą sumą, tvirčiau jaustis finansiškai, dar greičiau plėstis, nes jiems yra kompensuojama 50 proc. už paskolą faktiškai sumokėtų palūkanų“, – teigia INVEGA Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė Sigita Rutkauskaitė.

Norint gauti palūkanų kompensaciją, tereikia pateikti paraišką INVEGAI. „Rūpintis tolesniais administraciniais procesais nebereikia – paskolą išdavusi kredito įstaiga pati perduoda informaciją INVEGAI apie sumokėtas palūkanas, kurių dalis ir yra kompensuojama“, – detalizuoja S. Rutkauskaitė. Šiandien pasidalytos rizikos paskolų gavėjams, pasinaudojusiems šia palūkanų lengvata, jau kompensuota beveik 300 tūkst. eurų.

Visam šios priemonės įgyvendinimo laikotarpiui skirta 74,07 mln. Eur fondų fondo „Verslo finansavimo fondas, finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo“ lėšų. Priemonė startavo kiek daugiau nei prieš metus – t. y. 2017 m. rugpjūčio mėn., o jau daugiau nei 11 mln. eurų yra panaudota verslininkų investicijoms.

„Tačiau skaičius negalutinis, judėjimas vyksta, priemone verslas gali pasinaudoti iki visiško lėšų išnaudojimo“, – patikslina INVEGA Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė.

Finansavimas gali būti teikiamas paskolos ir kredito linijos forma. Teikiant finansavimą paskolos forma, paskolos teikiamos net 10 m. laikotarpiui, o kredito linijos forma – 3 m. laikotarpiui. Patrauklu ir tai, kad 45 proc. paskolos ar kredito linijos dalis yra skolinama nemokamai, t. y. taikant 0 proc. palūkanų.

Kitaip tariant, verslui PRP gali suteikti galimybių, kurios kitu atveju jam būtų nepasiekiamos.

Tai galimybė lengviau pritraukti pinigus verslui, savo ruožtu, skatina gyventojus aktyviau imtis verslo idėjų ir jas įgyvendinti ar ieškoti tinkamo finansavimo.

INVEGA – valstybės įkurta institucija, skirta padėti smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams gauti reikiamą finansavimą. Institucijos misija yra skatinti Lietuvos verslo augimą ir konkurencingumą: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą ir palengvina priėjimą prie finansavimo šaltinių, o lengvatinės paskolos ir kompensavimo priemonės padeda sutaupyti lėšų ir mažesnėmis sąnaudomis kurti bei diegti inovacijas.

Žurnalo „Valstybė“ informacija