Sėkmės istorija: kaip klaipėdiečiui pavyko įkurti pelningą verslą?

„Aistra verslui – beprotiškai svarbi. Ji gali stumti į priekį ir padėti kuriant verslą, tačiau vien jos nepakanka“, – sako verslininkas Rytis Paulikaitis. Pasinaudojęs Europos Sąjungos investicijų teikiamomis galimybėmis verslo plėtrai, vyras yra įsitikinęs, kad verslo pradžioje labai svarbu racionaliai įvertinti rinką, pasirinkti tinkamus finansavimo įrankius, kad jie neslėgtų ir nenužudytų aistros kurti.

Verslo gyslelė – paveldėta

UAB „Vasarė“ direktorius R. Paulikaitis dviračių pardavimo versle pradėjo suktis dar vaikystėje.

„Prieš 21-erius metus šį verslą pradėjo mano tėvai. Man patiko važinėtis ir pardavinėti dviračius, tad visus šeštadienius praleisdavau kartu su tėvais mūsų pirmojoje dviračių parduotuvėje, esančioje Klaipėdoje, šalia senojo turgaus. Augau kartu su verslu, kuriam šiandien vadovauju“, – šypsosi R. Paulikaitis.

Išgyveno sunkų laikotarpį

R. Paulikaitis sako, kad verslo pradžioje reikėjo nemažai drąsos ir pastangų. Kuriant verslą prieš daugiau nei 20 metų reikėjo turėti arba nemažai santaupų, arba skolintis iš pažįstamų ar giminaičių, nes bankai tuo metu paskolas teikė nenoriai.

„Šiuo metu pradedantieji verslą gali pasinaudoti įvairiomis verslumo skatinimo priemonėmis, tada to nebuvo, tačiau mes visgi ryžomės pradėti. Investicijų pradžiai galima gauti, daug svarbiau – vertinga verslo idėja, kuria patikėtų investuotojas“, – įsitikinęs R. Paulikaitis.

Po 2008-2009-ųjų krizės bankai itin stipriai apribojo skolinimą apyvartinėms lėšoms. Tuo metu pagalbos ranką verslininkui ištiesė UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA).

„INVEGA padėjo išgyventi sunkų laikotarpį. Tada pasinaudojome INVEGA garantija ir susigrąžinome dalį sumokėtų paskolos palūkanų. Šiandien taip pat naudojamės dalinio palūkanų kompensavimo priemone, finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo.  Be to, labai džiaugiamės, kad turime galimybę įdarbinti darbo patirties neturinčius jaunuolius, ir taip kompensuoti dalį jų darbo užmokesčio išlaidų (red. priemonė „Parama darbui“, finansuojama iš Europos socialinio fondo lėšų). Taip ne tik pasilengviname mums tenkančią finansinę naštą, bet ir skatiname ką tik pabaigusių jaunuolių užimtumą, kiek palengviname jų pirmuosius žingsnius darbo rinkoje.

Svarbu atlikti namų darbus

R. Paulikaičio valdoma kompanija yra viena seniausių Lietuvoje veikiančių dviračių prekybos įmonių. Ji atstovauja JAV koncerno „Advanced Sports Enterprises“ dviračių prekės ženklą „Fuji”, Vokietijos „Winora Group“ kalnų elektrinių dviračių prekės ženklą „HAIBIKE“ ir vykdo didmeninę prekybą Lietuvoje ir Latvijoje, turi mažmenines parduotuves Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje.

Tam, kad verslas būtų sėkmingas ir klestėtų, anot R. Paulikaičio, svarbu atlikti namų darbus ir stebėti pokyčius rinkoje.

„Anksčiau buvome lokali ir gana stipriai izoliuota rinka, šiandien turime įvertinti ir didžiulę emigraciją, ir tuo pačiu stiprią konkurenciją iš visos Europos Sąjungos. Dalis rinkos pasikeitė, ji tapo daugiau „internetinė”. Tai praplėtė rinkos ribas, bet tuo pačiu ir padidino konkurenciją“, – įsitikinęs verslininkas.

Tiesa, Rytis neslepia, kad klaidų kuriant verslą buvo, tačiau iš jų – verta pasimokyti.

„Sakoma, kad reikia mokytis iš svetimų klaidų, tačiau mes visi turime skirtingus lūkesčius, tad kartais tiesiog padarome savo klaidas. Svarbu iš jų pasimokyti ir gauti naudą – „klaidų pelną”, – šypsosi verslininkas.

Sustoti neketina

Šiandien R. Paulikaičio verslas klesti, o jis šyptelėdamas prasitaria, kad jo galvoje sukasi nauja verslo idėja, tačiau ji vis dar laukia tinkamo laiko. Ką perspektyvus vyras galėtų patarti pradedantiems verslininkams, kuriems sėkmė nenusišypso iš karto?

„Svarbu nesivadovauti emocijomis. Geriau peržiūrėti planą, įvertinti, kodėl ne viskas vyksta pagal jį ir tik tada priimti sprendimus. Tiesa, kartais sustabdyti verslą ir pradėti naują, prarandant kuo mažiau laiko ir resursų, yra geriau, nei bandyti gelbėti skęstantį“, – pataria R. Paulikaitis.

Dienraščio „Klaipėda“ informacija