Nusprendė pradėti verslą – dabar lietuviškų sraigių ragauja net prancūzų gurmanai

Sakoma, kad svarbiausia pradedant verslą – sugalvoti, kuo būsi geresnis už kitus. UAB „Baltic snails“ vadovė Rasa Volungevičienė pasakoja, jog ji kartu su komanda pradėjo nuo Lietuvoje pakankamai unikalios srities – sraigių supirkimo. Ir šiandien gali pasigirti skaičiais, kurie įspūdį daro ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Situacija buvo itin paranki

UAB „Baltic snails“ vadovė R. Volungevičienė prisimena, kad kaip įmonė savo veiklą jie pradėjo 2011-aisiais, nors dalis šiandien naudojamos jų infrastruktūros veikė dar gerokai prieš tai.

„Vienam iš dabartinių mūsų akcininkų tada priklausė daugybė supirkimo punktų – jis 15 metų visoje Lietuvoje vykdė sraigių supirkimo veiklą. 2011-ais mes nusprendėme, kad ši sritis nesulaukia pakankamai dėmesio, nors yra ganėtinai pelninga, ir pradėjome ieškoti naujų perspektyvų“, – pasakoja verslininkė.

Moteris juokauja, jog ir šiandien „Baltic snails“ dažniausiai prisimenami dėl sraigių, anksčiau užsiėmė ir uogų bei grybų supirkimu. Matyt, tai – labiausiai vaizduotę sužadinanti jų veiklos dalis.

„Jaunas verslininkas privalo rasti sritį, kurią išmano geriausiai. Ta sritis kitiems gali atrodyti neįprasta, juokinga ar neturinti jokių verslo galimybių. Kartais stebimasi ir dėl mūsų įmonės – kaip galima užsiimti tokia veikla, kaip galima iš to įdarbinti šitiek žmonių. Bet mūsų pavyzdys rodo, jog tai tikrai įmanoma“, – teigia R. Volungevičienė.

Lietuviškomis sraigėmis džiaugiasi net prancūzai

Kokio dydžio įmonė yra šie Lietuvos sraigių supirkimo lyderiai? Atsakymas – pakankamo, kad būtų žinomi labiausiai sraiges pamėgusiose Europos šalyse.

„Tai, jog didžioji dalis mūsų veiklos orientuota į sraiges, puikiai parodo ir statistika. Per metus perdirbame ir parduodame apie 600-700 tonų gyvų sraigių, o tai yra visos Europos mastu pakankamai didelis skaičius, jau nekalbant apie Lietuvos rinką. Mūsų šaliai šis skaičius netgi yra per didelis – mes jų tiek nesuvartojame ir siunčiame savo sraiges į Vakarų Europos ir Skandinavijos šalis“, – aiškina „Baltic snails“ vadovė.

Iš visos įmonės produkcijos tik apie 40 procentų lieka Lietuvoje. Tarp populiariausių eksporto krypčių – Prancūzija ir Italija.

Didžiausios sumos reikalingos du mėnesius

R. Volungevičienė pasakoja, kad didžiausias iššūkis jų verslui – itin trumpas laikas, per kurį privalu surinkti visas sraiges pardavimui. Pagal Lietuvos įstatymus jas rinkti galima tik nuo balandžio pabaigos arba gegužės pradžios iki liepos 1 d., todėl visus metus naudojamą žaliavą surinkti būtina per maždaug du mėnesius. Tam „Baltic snails“ ją perka ir iš užsienio valstybių: Latvijos, Ukrainos ir Baltarusijos.

Vadovė aiškina, kad šis trumpas laikotarpis – kliūtis, prie kurios įmonė jau priprato: „Kadangi sraiges turime supirkti per pakankamai trumpą laikotarpį, tam reikalinga ganėtinai didelė suma. Būtent todėl mes naudojamės INVEGA paskolos garantija, kuri leidžia pasinaudoti apyvartinių lėšų kreditu. Taip pat naudojamės Daliniu palūkanų kompensavimu, finansuojamu iš Europos regioninės plėtros fondo, kuris suteikia galimybę dirbti pernelyg nesijaudinant dėl rytojaus“.

„Kartais reikia skirti daug laiko, kad galėtumėte tinkamai įsigilinti į verslą ar konkrečią nišą. Tačiau nėra verslo be iššūkių ir nėra iššūkių, kurių būtų neįmanoma įveikti, jei jie parodo kelią į tikrai geros idėjas įgyvendinimą“, – iš savo patirties tikina R. Volungevičienė.