Lietuvių kurta inovacija padeda apsaugoti turtą

Prieš įsitraukdamas į motociklų saugumo sistemos verslo kūrimą, įmonės „Monimoto“ įkūrėjas Rolandas Dranseika su šia transporto priemone neturėjo nieko bendra. Visgi tai nesutrukdė sulaukti pasisekimo – jam kartu su kolegomis pavyko sukurti patogią GPS sistemą, kuri perspėja apie be savininko žinios pajudėjusį automobilį ar motociklą, o taip pat parodo ir jo buvimo vietą.

Įmonės įkūrėjas atvirauja – nors ir tikėjo idėjos tikrumu, inovaciją realizuoti pavyko ne iš karto.

Kada ir kaip kilo idėja kurti išmanios signalizacijos įrenginį motociklams?

10 metų vadovavau įmonei „Eldes“, kuri gamina apsaugos sistemas namams. Čia ir reikėtų ieškoti pirmųjų „Monimoto“ ištakų. Vieną dieną man paskambino dabartinis verslo partneris Andrius Rimkūnas ir pasiūlė pagaminti pakabuką, skirtą raktų ar kitų daiktų paieškai telefonu. Tuo metu kaip tik buvome gavę investicijų ir plėtėme kolektyvą, todėl A. Rimkūną pasikvietėme dirbti rinkodaros vadovu. Pakabuko jau nebegaminome, tačiau pradėjome galvoti apie kitą verslo idėją – apsaugos sistemą motociklams.

Kuo „Monimoto“ skiriasi nuo kitų signalizacijų?

Esminis skirtumas tas, kad jos nereikia jungti jokiu laidu. Užtenka turėti išmanųjį telefoną, atsisiųsti programėlę ir po 3 minučių įrenginį galima sumontuoti motocikle ar kitoje transporto priemonėje. Taip pat šis įrenginys suvartoja labai mažai energijos. Jis nuolat veikia miego režimu, o į aktyvią veiklą pereina tik tada, kai užfiksuojamas judesys ir šeimininko nėra šalia – sistema užregistruoja veiksmą GSM tinkle ir energija yra pradedama naudoti. Siekiame, jog įrenginys su vienu elementų komplektu vidutiniškai veiktų vienus metus.

Su kokiais iššūkiais susidūrėte?

Projektą pavyko realizuoti ne iš karto. Tuo metu mūsų įmonės pagrindinė veikla buvo patalpų apsaugos sistemų gamyba, todėl didžiausi resursai buvo sutelkti čia. Pradžioje išbandėme „Indiegogo“ platformą, tačiau ji nepasiteisino. Tada nusprendėme projektą pristabdyti. Po kurio laiko pabandėme iš naujo ir viskas tada sekėsi daug lengviau ir sklandžiau.

Kaip sekasi pardavinėti produktą?

Per vienus metus nuo prekybos pradžios esame pagaminę ir pardavę daugiau kaip 3000 prietaisų. Didžioji dalis produktų parduota užsienio šalyse – Jungtinėje Karalystėje ir Olandijoje. Ateityje norėtume plėstis j kitas rinkas, ypač JAV. Šioje šalyje yra valstijų, kuriose motociklais važinėjama ištisus metus, todėl manome, kad produktas ten būtų itin paklausus.

Ar lengvai radote investuotojų?

„Monimoto“ įkūrėme jau trise, pasikviesdami dar vieną investuotoją. Ji įkalbinti ilgai netrukome – papasakojome apie idėją, parodėme prototipą ir pradėjome produkto realizaciją. Visgi rizika buvo didžiulė, nes verslo idėja nebuvo iki galo patvirtinta, o mes patys pasikliovėme tik savo intuicija.

Kokie jūsų ateities planai?

Šiuo metu įgyvendiname projektą pagal Ūkio ministerijos kartu su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) administruojamą ES investicijų priemonę „Verslo konsultantas LT“, todėl tikrai tobulinsime įrenginį. Sieksime sumažinti prietaisą ir pailginti jo veikimą. Taip pat svarstome jam suteikti galimybę bendrauti su kitais daiktų interneto įrenginiais, tokiais kaip „Amazon Echo“.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Laikraščio „Vakaro žinios“ informacija