Lietuviškų gynybos inovacijų vitrina: technologijos keičia karo pobūdį

Lietuviškų gynybos inovacijų vitrina: technologijos keičia karo pobūdį

NATO viršūnių susitikimo išvakarėse Vilniuje CoInvest Capital, kartu su INVEGA, Baltic Sandbox Ventures ir ScaleWolf organizavo renginį, pristatantį Lietuvos gynybos naujoves, jau naudojamas Ukrainoje, praktiškai parodė, kaip naujos technologijos keičia karo pobūdį, aptarė glaudesnio bendradarbiavimo tarp NATO šalių kuriant technologijas perspektyvas.

Sveikinimo kalboje Lietuvos krašto apsaugos viceministrė Greta Tučkutė akcentavo Ukrainos pamokas, kurias reikia išmokti. Būtent šioje šalyje šiuo metu išbandomos gynybos naujovės: „Labai svarbu turėti kokybiškus ir savalaikius gaminius, kai mums jų reikia. Bendradarbiavimas su Vyriausybe yra svarbus norint suprasti, kokių produktų tikimasi, ko reikia ginkluotosioms pajėgoms. NATO viršūnių susitikimas yra lemtingas momentas mūsų šaliai ir galimybė sukurti modelius, skatinančius investicijas į gynybos produktų gamybą, kartu palengvinant valstybių narių bendradarbiavimą inovacijų srityje“.

Formuojasi stipri ekosistema

Ką tik NATO inovacijų fondo (NIF) vadovu paskirtas Andrea Traversone pabrėžė inovacijų poreikį ir paragino mažesnes šalis drąsiai dirbti vystant technologijas ir akcentavo jų, kaip galimų lyderių, vaidmenį formuojant inovacijų darbotvarkę ir įtaką Aljanso viduje.

„Vilniaus viršūnių susitikimas yra labai svarbus gynybos inovacijoms, ypač pradėjus veikti NATO novatoriškiems inovacijų skatinimo instrumentams. Smagu, kad NATO atstovai dalyvauja mūsų renginyje, taip puoselėdami ryšius su Lietuvos rizikos kapitalo ir technologijų ekosistema bei atverdami kelią tolesniam bendradarbiavimui“, – teigė „CoInvest Capital“ vadovė, viena iš renginio šeimininkių Viktorija Trimbel.

„Rizikos kapitalo fondai Lietuvoje atlieka ypatingą vaidmenį tiek inovacijų, tiek geopolitinėje srityse. Mes telkiame dėmesį į „DeepTech“, kuri apima dvejopo naudojimo technologijas, nes vertiname, kokia sudėtinga yra inovacijų komercializavimo kelionė – pradedant nuo pagrindinių tyrimų ir plėtros, panaudojimo atvejų. Tai yra dvi vienodai svarbios užduotys. Kai dirbame su startuoliais, siekiančiais orientuotis į dvejopos paskirties produktus, turime jiems padėti. Imamės atsakingo vaidmens ir laikydami jų ranką, padedame naujovėms pasiekti galutinius vartotojus“, – pasakojo Andrius Milinavičius, „Baltic Sandbox Ventures“ vadovaujantis partneris.

                                                                                               

Nuo Lietuvos laboratorijų iki fronto Ukrainoje

Nešiojamos elektroninės priešdroninės sistemos, padedančios ukrainiečiams apkasuose kovoti su dronų spiečiais, plataus spektro taikinių sprendimai ir tolimojo nuotolio įranga, padedanti specialiųjų operacijų pajėgoms vykdyti sudėtingas misijas, UAV sistemos, efektyviai veikiančios itin sudėtingoje karo lauko aplinkoje – vieni ryškiausių Lietuvos MVĮ sukurtų sprendimų.

„Karas Ukrainoje aiškiai parodo naujovių diegimo būtinumą, kuris gali įvykti tik tada, kai bendradarbiauja privatus sektorius, vyriausybės ir akademinė bendruomenė, yra galimybės pritraukti kapitalo platesniame technologijų plėtros spektre“, - teigė Giedrimas Jeglinskas, buvęs NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas.

Dominykas Milašius, Baltic Sandbox Ventures atstovas pabrėžė, kad NATO kuluaruose diskutuojama apie lietuviškų gynybos sprendimų naudojimą Ukrainoje ir tai, kad kai kurie jų keičia karo modelį. „Kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Lietuvos rizikos kapitalo investicijos į dvejopo naudojimo gynybos sprendimus buvo nulinės. Mažiau nei per dvejus metus turime surinkę 55 mln. JAV dolerių perspektyviems Lietuvos startuoliams, technologijų plėtrai. Kai kurie sprendimai jau įrodė savo vertę“, – tvirtino D. Milašius.

„Defense BattleLab“ įkūrėjas Edwardas Ebbernas pabrėžė verslo ir akademinės bendruomenės vaidmenį. „Vyriausybė prastai prognozuoja ateitį. Žmonės, kuriantys tą ateitį, yra iš verslo ir akademinės bendruomenės. Jų pagrindinis dėmesys skiriamas problemų sprendimui ir galimybei uždirbti iš šių sprendimų. Tad už gynybą atsakingoms valstybės institucijoms tereikia aiškiai suformuluoti problemas ir pateikti jas verslo, mokslo atstovams spręsti.