Rikiuojasi būsimi investuotojai į lietuviškus startuolius: pirmieji – danai

Lietuviškiems verslo startuoliams atsiranda vis daugiau galimybių pritraukti kapitalo pačioje pirminėje projekto vystymo stadijoje. UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) įsteigta dukterinė įmonė „Kofinansavimas“  pasirašė sutartis su Danijos piliečių valdomomis bendrovėmis „Blue lime labs“, „Gudee“ ir „Circle Venture Capital“, kurios pasiryžusios su valstybės indėliu investuoti į startuolių verslo idėjas.

„Liepos mėnesį pradėjome privačių investuotojų atrankos procesą, kurio metu siekiame pritraukti privačių investuotojų, norinčių investuoti į jų pasirinktus aukštos pridėtinės ir intelektinės vertės startuolius. Danijos kapitalo „Blue lime labs“, „Gudee“ ir „Circle VC“ buvo pirmieji paraiškas pateikę ir mūsų reikalavimus visiškai atitikę investuotojai“, – sako UAB „Kofinansavimas“ direktorė Daiva Gerulytė.

Pasak jos, „Blue Lime Labs“ fondo teikiamomis galimybėmis susidomėjo net anksčiau, nei buvo pateiktas kvietimas teikti paraiškas, o pats patvirtinimo procesas buvo greitas ir sklandus.

„Džiugina ir tai, kad jau sulaukėme užklausų ir iš Lietuvos privačių investuotojų, pasiryžusių prisidėti prie rizikos kapitalo fondo, kuriam skirtos valstybės ir Europos struktūrinių ir investicinių fondų lėšos,investicijų. Tad tikimės, kad artimiausiais mėnesiais investuotojų į startuolius gretos dar labiau prasiplės“, – teigia D. Gerulytė.

UAB „Kofinansavimas“ valdomas „Koinvesticinis fondas“ – pirmasis viešojo sektoriaus lėšomis finansuojamas rizikos kapitalo fondas Baltijos šalyse, kurio valdytojai kartu su privačiais investuotojais atliks tiesiogines investicijas į veiklą pradedančias ir plečiančias įmones. Fondo investicijoms iki 2023 m. numatyta skirti apie 20 mln. eurų.

„Šiuo fondu siekiama paskatinti jauniausius aukštą pridėtinę vertę kuriančius verslus, kurie susiduria su labai ribotomis galimybėmis pasiskolinti lėšų iš bankų ar kredito unijų. Netgi privatūs rizikos kapitalo fondai bei verslo angelai savo investicijas dažniausiai skiria jau kiek prakutusiems startuoliams“, – teigia D. Gerulytė.

Su UAB „Kofinansavimas“ bendradarbiaujantys privatūs investuotojai turi esminę įtaką sprendimų priėmimui, nes pats fondas ir jo valdytojas dalyvauja kaip tylusis investuotojas.

„Investuotojas renkasi, kurių startuolių idėjas verta finansuoti, o mes jam padedame. Kita nauda, kurią gauna investuotojas – fondas padengia ženklią reikalingų investicijų dalį. Fondo lėšomis gali būti kofinansuojama iki 70 proc., o investuojant į sumanios specializacijos įmonę – net iki 90 proc. reikalingų investicijų“, – privalumus vardija D. Gerulytė.

Jos teigimu, nors startuolių išgyvenimo statistika yra maždaug 1/10, tačiau patyrusiems investuotojams jau pačioje pirminėje projekto stadijoje investavus į perspektyvius verslus, šis santykis būtų ženkliai didesnis.