INVEGA: verslams reikia ne tik lėšų, bet ir rizikas mažinančių garantijų

INVEGA: verslams reikia ne tik lėšų, bet ir rizikas mažinančių garantijų

Šių metų pradžioje Lietuvoje veikė didžiausias skaičius įmonių per pastaruosius dešimt metų, iš viso beveik 122,5 tūkst. Per metus jų padaugėjo beveik 8 proc., arba beveik 9 tūkstančiais, rodo Valstybės duomenų agentūros duomenys. Verslo finansavimo sprendimus kurianti nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pastebi, kad nedideliems verslams vienu didžiausių iššūkių tampa veiklos finansavimas.

„Kartu su INVEGA prioritetinį dėmesį skiriame smulkiojo ir vidutinio verslo gyvybingumo palaikymui, kadangi ypač naujai įsteigti verslai savo nišos rinkoje dar tik ieško, yra jautresni išorės poveikiui, neturi tiek finansinių išteklių, kad jaustųsi užtikrintai. Todėl kuriame ir siūlome nemažai finansinių sprendimų, kurie gali padėti verslininkams įgyvendinti suplanuotus projektus bei plėtrą. Bendradarbiaudami su mumis šalies bankai ir kitos finansų įstaigos siūlo išties plačius finansavimo sprendimus, tarp kurių ir mažiau verslininkų atrastos garantijos“, – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kanclerė Iveta Paludnevičiūtė.

Kada kokia garantija

INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Milda Kutraitė išskiria tris garantijų rūšis, kurias gali rinktis verslas: individualias, portfelines bei eksporto. Pasak jos, individuali garantija yra skiriama konkretaus verslo įsipareigojimų vykdymo užtikrinimui, o portfelinės garantijos labiau nukreiptos kredito įstaigų rizikos mažinimui, kadangi tai iš esmės yra paskolų portfelio rizikos valdymo instrumentas.

„Individualia garantija įsipareigojame grąžinti iki 80 proc. sudarančią pirmą paskolos ar lizingo dalį finansų įstaigai, jei paskolą ar lizingą gavęs verslas negali vykdyti sutarties. Tuo tarpu portfelinės garantijos esmė yra nuostolių, kuriuos gali patirti finansų įstaiga dėl paskolų portfelio vertės sumažėjimo, dalinis padengimas, o ne individualios prievolės, patenkančios į paskolų portfelį, užtikrinimas. Portfelinės garantijos sumažina rizikos spaudimą finansų įstaigai ir skatina kredituoti verslus“, – teigia M. Kutraitė.

INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Milda Kutraitė

Savo ruožtu eksporto garantijos skirtos plėsti eksporto rinkas rizikingomis laikomose valstybėse: parduoti lietuviškos kilmės prekes ar suteikti paslaugas su atidėtųjų mokėjimų terminu apsisaugant nuo užsienio pirkėjų nemokumo. INVEGA tokiais atvejais garantuoja politinę bei komercinę rizikas.

„Su šalies verslais bendradarbiaujame per pasirinktus finansų sektoriaus partnerius – bankus ar kredito unijas. Jie turi ilgametės kreditavimo patirties bei kompetenciją vertinti paraiškas. Kartu jie individualiai pataria, koks finansavimo sprendimas konkrečiam atvejui tinka labiausiai“, – konstatuoja M. Kutraitė.

Nuo gyvūnų iki dviračių ir kepinių

Kauno rajone veikianti viena moderniausių augintinių pašarų gamyklų Šiaurės Europoje UAB „AKVATERA LT“ pasinaudojo galimybe eksporto garantijomis apdrausti komercinę riziką, įmonei pradėjus veiklą naujose užsienio rinkose.

„Garantija suteikia saugumo jausmą ir užtikrina veiklos tęstinumą, pradedant naujus verslo santykius ir plečiant eksporto kryptis. Dažnai įeinant į naujas rinka turi būti užtikrinamos geresnės komercinės sąlygos, nei įprastoje verslo praktikoje. Šiuo atveju garantija padeda tai pasiekti“, – sako įmonės projektų vadovas Kasparas Plungė.

Garantija suteikia saugumo jausmą ir užtikrina veiklos tęstinumą, pradedant naujus verslo santykius ir plečiant eksporto kryptis.

Jam pritaria biotechnologijų įmonės „Nando“ vadovas Justinas Taruška, kurio įmonė kreipėsi į INVEGĄ dėl eksporto kredito garantijos, nes turėjo poreikį faktoringo paslaugoms ir rekomenduotų organizaciją, kaip patikimus partnerius, atitinkančius konkrečius vienkartinius įmonių poreikius.

Dviračių prekybos įmonė „Velomanija“ portfelinėmis garantijomis pasinaudojo, kai pajuto poreikį papildyti apyvartines lėšas.

„Apie garantijų priemonę sužinojome banke, kai kreipėmės dėl finansavimo. Kaip privalumą išskirčiau tai, jog finansavimą galima gauti daug lengviau, o po paskolos suteikimo pasikreipus į INVEGĄ dėl palūkanų kompensavimo, dar labiau sumažinome finansavimo kaštus“, – teigia įmonės vadovas Karolis Valungevičius.

Kaip privalumą išskirčiau tai, jog finansavimą galima gauti daug lengviau, o po paskolos suteikimo pasikreipus į INVEGĄ dėl palūkanų kompensavimo, dar labiau sumažinome finansavimo kaštus.

Žinomo kepyklėlių tinklo „Mon Ami“ vienas steigėjų Mindaugas Anilionis prisimena, jog įmonė savo veiklą pradėjo pasinaudojusi INVEGOS finansavimu ir nusipirko gamybos įrangą, pagalba naudojosi ir koronaviruso pandemijos metu.

„Su INVEGOS garantijomis gamybos įmonėms gauti finansavimą nėra sunku. Sudėtingesni yra su nekilnojamuoju turtu susiję finansavimo klausimai: žemės įsigijimas, administracinių pastatų statymas. Pagrindinis mums suteiktos individualios garantijos privalumas yra iki 80 proc. paskolos garantijos suteikimas bankui, dėl ko įmonei reikia mažiau įkeičiamo turto“, – tvirtina M. Anilionis.