Atsinaujinančių išteklių energetika: nuoseklus augimas skatina naujas investicijas

Atsinaujinančių išteklių energetika: nuoseklus augimas skatina naujas investicijas

Energetikos ministerijos duomenimis, elektrą gaminančių vartotojų skaičius pastaruosius trejus metus Lietuvoje išaugo net 7 kartus ir absoliuti dauguma jų pasinaudoja skiriamomis dotacijomis. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kartu su INVEGA, siekdamos paskatinti verslą, ūkininkus investuoti į atsinaujinančių išteklių energetikos ( AEI) projektus, skyrė 50 mln. Eur iš INVEGOS fondo. Ši suma bus skirstoma kaip finansinė pagalba paskolų forma, o lengvatinės paskolos lėšas bus galima naudoti saulės, vėjo elektrinių įrengimui arba investicijomis į nutolusius šių tipų elektrinių parkus.

„Susidomėjimas šia ir kitomis panašiomis valstybės pagalbos priemonėmis jaučiamas didelis, nes nepriklausomi energijos ištekliai verslui reiškia mažesnes sąskaitas ateityje. Jau nekalbant apie didžiulį teigiamą poveikį aplinkai klimato kaitos ir jo grėsmių kontekste“, -  „Žinių radijo" laidoje „Verslo pulsas“ sakė ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.

Didžioji Lietuvoje naudojamų atsinaujinančių išteklių energijos (AEI) dalis yra kietasis biokuras (mediena, malkos). Nors pagaminamos vėjo, saulės energijos kiekis auga, bet dar atsiliekame nuo Vokietijos, Ispanijos, Italijos, kur ši energija sudaro daugiau kaip 30-40 proc. nuo bendrai sunaudojamos energijos. Skirtingos šalies institucijos yra suplanavę daug investicijų į šią sritį, tad jei pavyks laiku užbaigti vėjo, saulės parkų projektus, kurie suplanuoti, AEI dalis iki 2025 m. gali siekti apie 46 proc., rodo Lietuvos energetikos agentūros 2022 m. pabaigos duomenys.

„Skirtingų priemonių apimtyje jau esame finansavę ne vieną projektą, kur buvo numatytas ir atsinaujinančių energijos išteklių diegimas, todėl matome, kad tokio finansavimo poreikis egzistuoja. Pastaruoju metu ženkliai išaugus energijos išteklių kainoms, vis daugiau organizacijų skiria itin didelį dėmesį energijos vartojimo efektyvumo didinimui. Tai leidžia ne tik kontroliuoti ir mažinti veiklos sąnaudas bei didinti našumą (o kartu – ir pelningumą), bet ir gerina atsparumą energijos kainų svyravimams, kurie, kaip galėjome įsitikinti, gali būti skaičiuojami ir dešimtimis kartų“, - laidoje kalbėjo Kristina Vaskelienė, INVEGOS viešųjų investicijų plėtros padalinio vadovė.

Dar svarbu - įmonės mato realią energinio efektyvumo naudą ir pakartotinai kreipiasi dėl finansavimo. Šiuo metu tai galima padaryti kreipiantis į INVEGĄ, kuri teikia tiesiogines paskolas atsinaujinančių išteklių energetikos projektams vystyti.  Įmonės ir ūkininkai susipažinti su finansinės pagalbos sąlygomis ir teikti paraišką gali čia.

Visą laidos įrašą galite išgirsti čia.