Nuo stichinių meteorologinių reiškinių pernai nukentėję ūkininkai kviečiami teikti paraiškas dėl finansinės pagalbos

Nuo stichinių meteorologinių reiškinių pernai nukentėję ūkininkai kviečiami teikti paraiškas dėl...

Ekstremalūs orai ūkininkams pernai padarė ypač daug žalos. Išguldyti pasėliai, dėl smarkaus vėjo nuplėšti stogai ir dar daugiau – praėjusių metų padarinius dar šiemet jaučia daugybė šalies ūkių.

Siekiant sumažinti ant savininkų pečių gulančią finansinę naštą, dalies savivaldybių ūkininkai iki š. m. gegužės 31 d. gali teikti paraiškas Nacionalinei plėtros įstaigai „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) dėl palūkanų kompensacijos nukentėjusiems nuo audros, vėjo ar krušos.

Lietuvą užklupę gamtos reiškiniai pernai išskirtinai niokojo Joniškio, Pakruojo, Panevėžio rajono, Širvintų ir Ukmergės savivaldybes, kuriose dėl oro sąlygų buvo paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija. Tiesa, rimtus nuostolius patyrė gerokai daugiau ūkininkų visoje šalyje, kuomet stichiniai meteorologiniai reiškiniai, pavyzdžiui, labai smarkus vėjas, labai stipri audra ar labai stambi kruša, buvo fiksuoti ir kitose savivaldybėse. Kai kuriose savivaldybėse buvo suniokoti arba smarkiai pažeisti auginami pasėliai, lėmę svarbių pajamų praradimą, kentėjo ir ūkiniai ar kiti pastatai, jų stogai.

Dėl to, nuo šių gamtos reiškinių nukentėję ūkininkai, kurie užsiima pirmine žemės ūkio gamyba ar produktų perdirbimu, gali susigrąžinti dalį lėšų už šiuo metu imamų arba praeityje paimtų kreditų palūkanas.

„Šimtai šalies ūkių patyrė įvairaus dydžio nuostolius dėl praėjusiais metais siautėjusių audrų, vėjo ar kritusios krušos. Dalis ūkininkų jau kreipėsi į finansines institucijas dėl papildomos pagalbos, norint likviduoti šiuos padarinius, o dalis – dar tik svarsto apie tai. Jau praėjusio paraiškų rinkimo metu sulaukėme 18-os ūkininkų paraiškų, o norėdami dar labiau prisidėti prie spartesnio ir tvirtesnio šalies ūkių atsistojimo ant kojų, kartu su Žemės ūkio ministerija ir toliau iš dalies kompensuosime sumokėtas šių paskolų palūkanas“, – teigia INVEGOS Vyresnioji projektų vadovė Giedrė Valbasytė.

Jau praėjusio paraiškų rinkimo metu sulaukėme 18-os ūkininkų paraiškų, o norėdami dar labiau prisidėti prie spartesnio ir tvirtesnio šalies ūkių atsistojimo ant kojų, kartu su Žemės ūkio ministerija ir toliau iš dalies kompensuosime sumokėtas šių paskolų palūkanas.

INVEGA kartu su Žemės ūkio ministerija kompensuos 80 proc. palūkanų už kreditus,  skirtus trumpalaikiam turtui įsigyti bei už paskolas investicijoms, susijusioms su ūkinių pastatų stogų remonto ir žemės ūkio veiklos finansavimu.

Suklusti turėtų ir tų savivaldybių ūkininkai, kuriose ekstremali situacija nebuvo paskelbta. Šio paraiškų teikimo metu į palūkanų kompensaciją pretenduoti gali ir kitų savivaldybių ūkiai, 2023 m. nukentėję labai smarkaus vėjo, labai stiprios audros ir (ar) labai stambios krušos.

Daugiausia stichiniai meteorologiniai reiškiniai pernai fiksuoti vasarą. Rugpjūčio 5–8 d. labai smarkios audros metu stebėtas labai galingas lietus, kruša ir vėjas, labai stambi kruša krito ir rugpjūčio 30 d., ypač stiprus vėjas Lietuvoje pūtė ir rugpjūčio 31 d. Tiesa, dar keli panašūs atvejai fiksuoti ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais.

„Nors įvertinti konkrečius ūkininkų nuostolius sudėtinga, vien po praėjusiais metais rugpjūčio pradžioje šalį siaubusios audros Lietuvos draudikų asociacija fiksavo, jog dėl jos sukeltų nuostolių atlyginimo sulaukta virš 6 tūkst. kreipimųsi, o nuostoliams kompensuoti buvo rezervuota daugiau kaip 7 mln. eurų. Be to, vien šešiose Panevėžio rajono savivaldybėse nuo šios audros buvo pažeista apie 100 tūkst. kv m. stogų, apie 75 tūkst. kv. m. ūkinių sandėlių ir 6,5 tūkst. hektarų įvairių kultūrų pasėlių. Tai rodo, jog poreikis šiai finansinei pagalbai – išties didelis“, – sako G. Valbasytė.

Susipažinti su visais pernai įvykusiais stichiniais meteorologiniais reiškiniais galite paspaudę ant šios nuorodos.