SVV ir vienos įmonės deklaracijų pildymas – ar tikrai tai tampa kliūtimi, kreipiantis į INVEGĄ?

SVV ir vienos įmonės deklaracijų pildymas – ar tikrai tai tampa kliūtimi, kreipiantis į INVEGĄ?

Norėdami pasinaudoti nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijų“ (toliau – INVEGOS) teikiamomis paslaugomis, klientai susiduria su prašymu pateikti smulkiojo ir vidutinio verslo (toliau – SVV) bei vienos įmonės deklaracijas. Šių deklaracijų pildymas neretai sukelia verslo atstovams klausimų – kaip tikslingai deklaruoti statusą bei ryšius su kitomis įmonėmis ir į ką atkreipti dėmesį pildant? Visus šiuos klausimus apibendrina ir į juos atsako INVEGA.

Tiek SVV, tiek vienos įmonės deklaracijos pildomos nepriklausomai nuo teisinio statuso ir finansavimo būdų, todėl yra laikoma, kad įmonė yra bet koks ekonominę veiklą vykdantis subjektas ir fizinis asmuo, vykdantis ūkinę-komercinę veiklą.

„Nepaisant to, kad galbūt įmonė yra labai maža ar tik pradėjusi vykdyti veiklą, o verslininkas neturi jokių ryšių su kitomis įmonėmis – visa tai turi būti deklaruota kreipiantis dėl valstybės pagalbos priemonių į INVEGĄ“, – teigia Investicijų vertinimo skyriaus vadovė Aistė Čepulė.


Investicijų vertinimo skyriaus vadovė Aistė Čepulė

Siekiant teisingai užpildyti deklaracijas – svarbu nurodyti visus ryšius

Pildant SVV deklaraciją, labai svarbu teisingai deklaruoti visas susijusias ir partnerines įmones. Siekiant išsiaiškinti, ar įmonė yra savarankiška, susijusi ir (arba) partnerinė, klientui gali padėti sudaryta akcininkų struktūra bei informacija, patalpinta INVEGOS svetainėje. Svarbu atkreipti dėmesį, kad įmonių ryšiai nustatomi pagal deklaravimo dieną galiojančius įmonių tarpusavio ryšius.

Partnerinės įmonės yra tokios įmonės, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai (per vieną ar kelias susijusias ar partnerines įmones) turi ne mažiau kaip 25 proc. ir ne daugiau kaip 50 proc. kitos įmonės akcijų, pajų ar kitokių dalyvavimą įmonės kapitale žyminčių kapitalo dalių arba tiesiogiai ar netiesiogiai (pagal balsavimo sutartį, balsavimo teisės perleidimo sutartį, įgaliojimą ir pan.) turinčios ne mažiau kaip 25 ir ne daugiau kaip 50 proc. visų kitos įmonės dalyvių balsų.

O susijusios įmonės – tai tokios įmonės, kurios turi daugumą dalyvių balsų kitose įmonėse, turi teisę skirti ir atšaukti daugumą kitos įmonės valdymo, priežiūros ar administravimo organų narių. Taip pat susijusios įmonės turi teisę daryti lemiamą poveikį kitai įmonei dėl sutarčių, sudarytų su ta kita įmone, arba dėl šios įmonės steigimo dokumentų nuostatų ir įmonė, turinti dalyvių balsų kitoje įmonėje, kuri dėl su tos kitos įmonės dalyviais sudarytų sutarčių kontroliuoja daugumą šios įmonės dalyvių balsų. Susijusiomis įmonėmis laikomos ir tokios įmonės, kai dėl to paties fizinio asmens ar kartu veikiančių fizinių asmenų veiklos yra susiformavę atitinkami ryšiai, jei šios įmonės verčiasi tokia pat veikla ar dalimi tokios pat veiklos toje pačioje rinkoje ar susijusiose rinkose.

Jeigu įmonė, kuri kreipiasi į INVEGĄ, neturi nei susijusių, nei partnerinių įmonių, ji yra laikoma savarankiška įmone, o deklaracijoje atitinkamai nurodo, kad neturi jokių ryšių su kitomis įmonės.

Kuomet prašoma pateikti vienos įmonės deklaraciją, rekomenduojama įsiskaityti į klausimus ir pažymėti atsakymą „taip“ arba „ne“. Jei kur nors pasirinkote atsakymą „taip“, užpildykite duomenis atitinkamoje formoje ir deklaruokite įmones, kurios gali turėti daugumą balsų, daryti lemiamą įtaką ir pan.

„Dažniausiai fiziniai asmenys, kurie vykdo ekonominę veiklą, labai mažos ir mažos įmonės neturi ryšių su kitomis įmonėmis, todėl šių deklaracijų pildymas yra aiškesnis ir greitesnis“, – sako A. Čepulė.

SVV deklaracija – lengvesnis kelias verslams nustatyti subjekto statusą

Anot INVEGOS atstovės, beveik visos INVEGOS administruojamos priemonės yra skirtos labai mažoms, mažoms ar vidutinėms įmonėms, o kad būtų galima nustatyti, ar verslas atitinka šį kriterijų, yra prašoma pateikti deklaraciją, kurioje, pateikus visus duomenis, galima nustatyti verslo subjekto statusą.

Įmonės dydis nustatomas pagal SVV deklaracijoje pateiktus darbuotojų skaičiaus, metinės apyvartos ir bendro metinio balanso rodiklius. Visi pateikti deklaranto rodikliai sumuojami kartu su visų susijusių ir partnerinių įmonių rodikliais. Jeigu susumavus visus rodiklius, įmonės darbuotojų skaičius viršija 250 darbuotojų, o metinės pajamos viršija 50 mln. Eur ir (arba) turto balansinė vertė viršija 43 mln. Eur, – įmonė yra laikoma didele įmone ir SVV deklaracija nepildoma, tačiau prašoma pateikti įmonės vadovo pasirašytą raštą dėl didelės įmonės statuso.

Deklaracijose pildoma deklaravimo dieną aktuali informacija

„Deklaracijose yra nurodyta, kokius duomenis apie įmonę reikia pateikti, todėl klientams, kurie pildo šias formas, reikėtų atidžiai įsiskaityti į prašomą pateikti informaciją, pasinaudoti deklaracijos pildymo instrukcija bei atmintine , kurioje klientai gali rasti naudingų pavyzdžių“, – pasakoja INVEGOS atstovė.

Įmonės finansiniai duomenys pateikiami pagal patvirtintas praėjusių ir dvejų prieš tai buvusių metų finansinių ataskaitų duomenis, o susijusių ir partnerinių įmonių ryšiai nustatomi pagal deklaravimo dieną galiojančius įmonių tarpusavio ryšius. Jei įmonė įkurta deklaracijos pildymo metais, tuomet pildomi tų metų pabaigos prognoziniai duomenys.

„Įmonės į INVEGĄ kreipiasi ne vieną kartą ir jau turi užsipildžiusios šias deklaracijas, todėl dažnai klausia, ar gali pateikti anksčiau pildytas formas. Reikėtų atsižvelgti į tai, ar buvo patvirtintos naujos įmonės finansinės ataskaitos, ar įmonių ryšiai nepakito, todėl labai svarbu šias deklaracijas atnaujinti ir pateikti tik aktualius duomenis“, – sako Aistė Čepulė.

Daugiau apie SVV ir vienos įmonės deklaraciją