Europos Komisija patvirtino sprendimą pratęsti paskolų ir garantijų nuo karo nukentėjusiems verslams terminus

Europos Komisija patvirtino sprendimą pratęsti paskolų ir garantijų nuo karo nukentėjusiems...

Verslas dėl tiesioginių paskolų ir garantijų priemonių, skirtų nuo karo nukentėjusiems verslams, galės kreiptis į nacionalinę plėtros įstaigą „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) iki 2023 metų pabaigos. Paskolų teikimas pratęstas gavus Europos Komisijos pritarimą.

„Siekiame aktyviai padėti visų dydžių įmonėms, nukentėjusioms nuo Rusijos vykdomos karinės agresijos Ukrainoje, užtikrinti veiklos tęstinumą. Tikimės, kad pratęsti paskolų ir garantijų teikimo terminai leis jomis pasinaudoti platesniam ratui verslų“, – sako INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

Pagal priemonės „Tiesioginės paskolos nuo karo nukentėjusiems verslo subjektams“ sąlygas, paskolą gali gauti verslai, kurie atitiks nors vieną iš trijų sąlygų. Verslas laikomas nukentėjusiu nuo karo sukeltos krizės, jeigu vykdomo eksporto ar importo dalis su Ukraina ar importo dalis su Rusija ar Baltarusija sudaro ne mažiau kaip 25 proc. bendros įmonės importo ar eksporto (įskaitant ir su ES šalimis) dalies 2021 m. Arba gamtinių dujų, šilumos ir elektros energijos sąnaudos sudaro ne mažiau kaip 8 proc. metinių įmonės sąnaudų 2021 m. Verslas taip pat laikomas nukentėjusiu, jei 2022 m. sausio 1 d. duomenimis, viena iš jo vykdomų ekonominių veiklų patenka tarp itin paveiktų sektorių, kurie nurodyti Europos Komisijos komunikato I priede.

Maksimalus paskolos terminas – 3 metai apyvartinėms ir 6 metai investicinėms paskoloms, o suteikiamos paskolos suma negalės viršyti 10 mln. eurų.

Iš viso tiesioginėms paskoloms nuo karo nukentėjusiems verslams numatyta 50 mln. eurų INVEGOS fondo lėšų. Šia priemone jau pasinaudojo 7 verslo subjektai, kuriems buvo suteiktas 1,82 mln. eurų finansavimas. Dėl tiesioginės paskolos verslas gali kreiptis tiesiogiai į INVEGĄ iki 2023 m. lapkričio 10 d.

Siekiame aktyviai padėti visų dydžių įmonėms, nukentėjusioms nuo Rusijos vykdomos karinės agresijos Ukrainoje, užtikrinti veiklos tęstinumą. Tikimės, kad pratęsti paskolų ir garantijų teikimo terminai leis jomis pasinaudoti platesniam ratui verslų.

Antroji pagalbos priemonė – individualios pagalbos garantijos, kurios teikiamos finansų tarpininkams už jų išduodamas paskolas, skirtas investicijoms finansuoti ar apyvartinėms lėšoms papildyti, bei finansinės nuomos (lizingo) sandorius iki 2023 m. gruodžio 31 d. Šiomis pagalbos garantijomis garantuojama iki 90 proc. paskolos ar lizingo sandorio sumos.

Garantijos teikiamos už paskolas, lizingo sandorius, sudarytus paskolos, lizingo gavėjų, kurių importo ar eksporto dalis su Ukraina, Rusija, Baltarusija bendrai sudarė ne mažiau kaip 25 procentus nuo bendros paskolos gavėjo importo arba eksporto (įskaitant ir su Europos Sąjungos valstybėmis narėmis) dalies 2021 m. Garantiją taip pat galima gauti, jeigu sąnaudos kurui, elektrai ir (ar) dujoms 2021 m. sudarė ne mažiau kaip 3 procentus išlaidų.

Šios pagalbos garantijos investicinėms paskoloms ir lizingo sandoriams bus teikiamos ne ilgesniam kaip 72 mėn. terminui, o apyvartinių paskolų atveju – ne ilgesniam nei 36 mėn. terminui.

Dėl garantijos verslas turi kreiptis į finansų įstaigą, kuri yra sudariusios bendradarbiavimo sutartis su INVEGA.