INVEGA: nepaisant išaugusios verslo rizikos, skolinimas verslui nėra apribotas

INVEGA: nepaisant išaugusios verslo rizikos, skolinimas verslui nėra apribotas

Lietuvos banko 2023 m. atliktas tyrimas apie smulkiojo ir vidutinio verslo kreditavimą Lietuvoje atskleidė, kad net 50 proc. apklaustųjų įmonių mano, jog skolinimas yra apribotas. Todėl ir toliau verslo pagrindiniu finansavimo šaltiniu išlieka vidiniai ištekliai ir valstybės teikiama pagalba. Dažnai verslas negali gauti finansavimo dėl labai elementarios priežasties – nepakankamo užstato. Šioje situacijoje valstybė kartu su nacionaline plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) yra pasirengusi prisiimti dalį rizikos bei padėti gauti finansavimą palankesnėmis sąlygomis.

Garantijas finansų įstaigoms INVEGA teikia jau daugiau nei dvidešimt metų ir šiandien gali pasiūlyti 10-ties skirtingų garantijų, o viena iš jų – „Portfelinės garantijos 3”. Kaip pasakoja INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus vyriausioji projektų vadovė Sigita Rutkauskaitė, šios priemonės reikšmingumas labiausiai pasimatė, kuomet verslai susidūrė su COVID-19 keliamais iššūkiais.

„Visuose verslo etapuose matėme garantijų teikiamą naudą, bet iššūkių akivaizdoje ta reikšmė dar labiau išaugo. Nepaisant visų išbandymų, kuriuos patiria verslas, pagrindinės finansavimo taisyklės nesikeičia – kaip ir prieš tai, finansų įstaigos vertina įmonės finansinę ir kredito istoriją, pajamų stabilumą ir pakankamumą, užtikrinimo priemones, kas glaudžiai susiję ir su verslo gebėjimu grąžinti paskolą. Visgi labai priklausys, ar verslui bus suteiktas finansavimas, ir nuo to, kokios yra bendros ekonominės sąlygos ir ar didelė sektoriaus rizika“, – sako S. Rutkauskaitė.

Kaip aiškina S. Rutkauskaitė, ekonominio nestabilumo laikotarpiu šie vertinimo kriterijai tampa griežtesni, todėl didžiausia kliūtis verslui gauti finansavimą tampa ne skolinimo resursų finansavimo rinkoje trūkumas, bet išaugusi verslo rizika. Ir šiuo atveju, teikdama garantijas už paskolas, valstybė gali prisiimti didelę dalį verslo kredito rizikos ir ženkliai padidinti jo galimybes skolintis.

Aktyviau skolina ir finansų įstaigos

Lietuvos centrinės kredito unijos Kreditų departamento direktorius Eimantas Valentinas apžvelgdamas verslo situaciją ir poreikius pastebi, kad pastarųjų metų negandos, kaip antai koronaviruso pandemija, Rusijos karo veiksmai prieš Ukrainą, staigus ekonomikos sulėtėjimas, nulėmė augančius verslo klientų poreikius apyvartinėms paskoloms. Dėl tų pačių priežasčių verslui tapo sunkiau įgyvendinti ir plėtrą planuojant naujus statinius ar kitus stambesnius projektus, todėl reikšmingai augo ir paskolų investicijoms apimtys.

Lietuvos centrinės kredito unijos Kreditų departamento direktorius Eimantas Valentinas

„LKU kredito unijų grupės kartu su INVEGA įgyvendinama priemonė „Portfelinės garantijos 3“ parodo valstybės reakciją į situacijas, su kuriomis šiandien susiduria verslas, prisiimdama dalį rizikos. Kartu ši priemonė supaprastina finansavimo gavimą toms įmonėms, kurioms nepakanka užstato arba kredito įstaigai jis nepatrauklus. Tai padidina galimybes tiek gauti finansavimą, tiek kredito unijoms jį suteikti. Pagal šią garantijų priemonę LKU grupė jau suteikė paskolų verslui už 3,34 mln. Eur. Iki šios dienos besikreipusios įmonės veiklą vykdė didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Kaune ir Vilniuje“, – komentuoja E. Valentinas.

Garantijos didina verslo galimybes skolintis

Kad garantijos supaprastina verslo galimybes gauti finansavimą ir leidžia kreditoriui sumažinti verslo kreditavimo riziką, kas atitinkamai skatina ir aktyviau skolinti verslui, pritaria ir S. Rutkauskaitė.

„Garantijų poreikį verslui ir priemonės sėkmę skaičiuojame pagal esamus sudarytus sandorius. Nuo pat šios garantijų priemonės pradžios, t. y. nuo 2022-ųjų metų rugsėjo pabaigos, jau yra sudaryta beveik 227 sandorių, o bendra suteiktų garantijų suma siekia daugiau nei 45,83 mln. Eur. Negrąžintoms paskoloms padengti skirta 90 mln. Eur, iš kurių jau dabar pagal pasirašytas sutartis su finansų tarpininkais yra rezervuota daugiau nei 49,17 mln. Eur. Skaičiuojame, kad tokia suma leidžia suteikti daugiau nei 600 mln. Eur vertės garantijų už paskolas ir lizingo sandorius“, – teigia INVEGOS atstovė.

Garantijų poreikį verslui ir priemonės sėkmę skaičiuojame pagal esamus sudarytus sandorius. Nuo pat šios garantijų priemonės pradžios, t. y. nuo 2022-ųjų metų rugsėjo pabaigos, jau yra sudaryta beveik 227 sandorių, o bendra suteiktų garantijų suma siekia daugiau nei 45,83 mln. Eur.

INVEGA primena, kad verslas dėl šios portfelinės garantijos gali kreiptis į vieną iš 15 finansų įstaigų, su kuriomis INVEGA šiuo metu yra pasirašiusi sutartį. Portfeline garantija gali būti garantuojamos 80 proc. paskolos, kredito linijos ar lizingo sumos grąžinimą finansų tarpininkui. Šis dydis taikomas kiekvienam į finansų tarpininko portfelį įtrauktam sandoriui, tačiau bendra INVEGOS išmokų suma negali viršyti viršutinės išmokų sumos ribos. Didžiausia garantuojamos paskolos ar lizingo sandorio suma – 1 875 000 Eur. Maksimali paskolos trukmė su portfeline garantija – 5 metai apyvartinėms ir 10 metų investicinėms paskoloms, o finansavimas kredito linijos forma teikiamas 3 metų laikotarpiui.

Verslai, norintys pasinaudoti INVEGOS portfeline garantija, kviečiami kreiptis į finansų įstaigas, kurios yra sudariusios sutartį su INVEGA, iki 2023 m. gruodžio 31 d.